• picn1
  • picn2
  • picn3
  • picn3
  • picn3
  • picn3

امام صادق (ع): در آنچه كه براي تامين سلامت هزينه مي شود اسراف نيست، زيرا اسراف در آن است كه مال تلف شود و زيان به بدن برسد.الفصول المهمه في اصول الائمه- حر عاملي ره

 

برگشت

ده راه مقابله با بی اختیاری ادرار در خانم ها ده راه مقابله با بی اختیاری ادرار در خانم ها

http://www.sinalab.net/images/upload/img/1491252441237821201491193813757140160154.jpg

از مصرف قهوه، الکل و غذاهای تند بپرهیزید
کافئین موجود ددر قهوه، تئین موجود در چای، اتانول موجود در الکل، ادویه های موجود در غذاهای تند و غیره باعث تحریک مثانه می شوند. در نتیجه مصرف آنها باعث ایجاد احساس نیاز به دفع ادرار ایجاد می شود.


البته در این حالات، از نظر فیزیولوژیکی هنوز مثانه پر نشده و این احساس نیاز یک حس واقعی نیست. همین حس کاذب نیز باعث ضعیف شدن عضلات مثانه شده و باعث بی اختیاری و نشت ادرار می شود.


در نتیجه اگر از این مشکل رنج می برید، بهتر است از مصرف موادغذایی تحریک کننده مثانه بپرهیزید.

 

بار سنگین بلند نکنید
حمل بار سنگین امکان کمردرد را بالا می برد. اما مشکل به همین جا ختم نمی شود.


باسن که در تماس مستقیم با کمر قرار دارد به نوبه ی خود بار زیادی را تحمل می کند و این مسئله نیز به ضعیف شدن عضلات لگن ختم شده و بی اختیاری ادراری ایجاد می کند.

 

حواستان به پاشنه کفش هایتان باشد
پوشیدن کفش های پاشنه بلند روی کمر و ستون فقرات فشار وارد می کند. در نتیجه عضلات شکمی برای حفظ تعادل باسن، دچار زحمت شده و روی مثانه فشار وارد می کند. این کار نیز باعث نشت بی اختیار ادرار می شود.


توصیه می شود از پوشیدن هر روزه ی کفش های پاشنه بلند بپرهیزید.

 

امان از اضافه وزن
اضافه وزن باعث بی اختیاری ادرار می شود. البته باید بدانید که علاوه بر چاقی کلی بدن، اندازه شکم نیز در بروز این مشکل تاثیر بسزایی دارد.


چاقی بیش از اندازه شکم باعث محدودشدن حرکت و محافظت از عضلات شکمی می شود. در نتیجه در ناحیه ی ستون فقرات عدم تعادل ایجاد شده و فشار زیادی به کمر و مثانه وارد می شود که در نهایت به بی اختیاری ادرار منجر می شود.


اگر دچار اضافه وزن هستید، حتما با شیوه های صحیح وزن تان را کم کنید و حواستان به چربی های دور شکم تان باشد.

زمانی که مشکل بی اختیاری ادراری با روش های طبیعی و مصرف دارو رفع نشود، نیاز به جراحی احساس می شود

نوشیدن آب را فراموش نکنید
تامین آب بدن یعنی نوشیدن روزانه یک و نیم لیتر مایعات (آب، آبمیوه، سوپ و غیره)، به مقابله با بی اختیاری ادراری کمک می کند.


می پرسید چرا؟ به خاطر اینکه نوشیدن مایعات کافی باعث می شود سمومی که از طریق موادغذایی وارد بدن شده اند دفع شوند. علاوه بر این، به حفظ و تقویت عضلات لگن و مثانه کمک کند.


بنابراین نیازی نیست که از ترس نشت ادرار، از نوشیدن آب کافی خودداری کنید.

 

یبوست را درمان کنید
یبوست خطر بروز بی اختیاری ادرار را افزایش داده و باعث تشدید آن می شود.


یبوست در اثر مصرف مواد غذایی فقیر از فیبر، عوامل ژنتیکی، ناهنجاری های مورفولوژیکی در ناحیه ی کولون و یا بیماری های مزمن گوارشی بروز می کند و روی عضلات شکمی و کف لگن فشار می آورد.


اگر با افزایش مصرف میوه و سبزیجات و نوشیدن مایعات کافی، مشکل یبوستتان حل نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

مصرف دخانیات را ترک کنید
مصرف دخانیات باعث بروز سرفه های مزمن و افزایش فشار روی عضلات شکمی شده و به ضعیف شدن فیبرهای عضلانی مثانه منجر می شود.


البته مشکل به همینجا ختم نمی شود. نیکوتین موجود در سیگار خاصیت آنتی استروژنیک دارد که این مسئله به طور مستقیم کلاژن بافت های حمایت کننده ی عضلات را به خطر انداخته و باعث تضعیف ارگان ها می شود.


در نهایت اینکه سیگار باعث تحریک مثانه شده و احساس کاذب دفع ادرار ایجاد می کند.


بدون شک نمی شود تاثیر این استوانه ی مرگبار در ابتلا به انواع سرطان ها را نادیده گرفت. بنابراین توصیه می شود همین امروز سیگار را ترک کنید.

 

حفظ و توانبخشی پرینه
حفظ و توانبخشی پرینه (محل بین مهبل و مقعد) برای مقابله و یا حتی درمان نشت ادرار ناشی از حرکات فیزیکی یا خنده ی شدید موثر است.


اما برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه لازم است که جلسات منظم تقویت عضلات لگن خاصره و عضلانی شدن پرینه انجام شود.

 

داروهای آنتی کولینرژیک
داروهای آنتی کولینرژیک برای درمان بی اختیاری ادراری مفیدند. این داروها احساس نیاز مداوم به دستشویی و همچنین میزان نشت ادرار، بخصوص بی اختیاری شبانه را کاهش می دهند. البته این داروها باید توسط پزشک تجویز شده و طبق دستور او مصرف شوند.


تاثیر این داروها بعد از مصرف کمابیش طولانی مدت خود را نشان می دهد. البته باید بدانید که مصرف طولانی مدت این داروها عوارض جانبی مانند یبوست و خشکی دهان نیز در پی دارد.


در صورت عدم نتیجه گیری از داروهای آنتی کولینرژیک، پزشک داروهای دیگری که به طور مستقیم روی عضلات مثانه و انقباض آنها تاثیر می گذارند را تجویز می کند.

 

روش های جراحی
زمانی که مشکل بی اختیاری ادراری با روش های طبیعی و مصرف دارو رفع نشود، نیاز به جراحی احساس می شود. پزشک متخصص بر حسب نوع بی اختیاری، اقدام به درمان آن می کند.


برای جراحی بی اختیاری هایی که در صورت خنده ی شدید، فعالیت های بدنی یا یبوست بروز می کند، پزشک می تواند با اصلاح بافت هایی که کانال هدایت کننده ی مثانه به سمت خارج هستند نسبت به رفع بی اختیاری ادراری اقدام کند. این شیوه ی جراحی حدود نیم ساعت طول می کشد و مدت زمان بستری شدن نیز 48 ساعت است.


در برخی موارد نیز نیاز به استفاده از اسفنکتر مصنوعی خواهد بود. این شیوه نیز برای خانم هایی است که از بی اختیاری ادراری شدید رنج می برند.
در 85 درصد موارد استفاده از اسفنکتر مصنوعی رضایت بخش است، اما لازم است که هر ده سال یکبار تعویض شود.
در این شیوه، بی هوشی کلی لازم است. مدت زمان بستری شدن نیز بین 4 تا 5 روز طول می کشد.

 

بی اختیاری اداراری آقایان را نیز درگیر می کند
بی اختیاری ادراری علاوه بر خانم ها، آقایان بالای 50 سال را نیز درگیر می کند. دلیل اصلی این مشکل نیز در اکثر موارد، بزرگی خوش خیم پروستات است.


اگر شما (آقا) نیز از این مشکل رنج می برید، لازم هست که به متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا آزمایش ها و اقدامات لازم جهت رفع مشکل انجام شود.


استفاده از عصاره های گیاهی ضدالتهاب که عوارض جانبی ندارد، برای مقابله با این مشکل کارساز است.


داروهای آلفابلوکان نیز برای مقابله با این مشکل تجویز می شود که تاثیر زیادی در رفع مشکل دارند. البته باید بدانید که این داروها باعث افت فشار خون، سردرد و سرگیجه نیز می شوند. 

فاطمه مهدی پور
بخش سلامت تبیان

   

نوشته شده در تاریخ بیست و دوم اردیبهشت 1394

 

 

ثبت نظر شما در مورد این مطلب

 

.::..::.

تفاوت كشورهای ثروتمند و فقیر تفاوت كشورهای ثروتمند و فقیر

http://www.sinalab.net/images/upload/img/200738_orig.jpg

مثال بعدی سوئیس است. كشوری كه اصلاً كاكائو در آن به عمل نمیآید اما بهترین شكلاتهای جهان را تولید و صادر میكند. در سرزمین كوچك و سرد سوئیس كه تنها در چهار ماه سال میتوان كشاورزی و دامداری انجام داد، بهترین لبنیات (پنیر) دنیا تولید میشود. سوئیس كشوری است ك

...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکم بهمن ماه 1393

تشخیص سرطان معده با آزمایش ادرار تشخیص سرطان معده با آزمایش ادرار

http://www.sinalab.net/images/upload/img/e2b69482693bd45354ea1d173a478a78.jpg

پروتئین اندوتلیال لیپاز ماده ای ست که میزان آن در ادرار افراد سالم و مبتلایان به سرطان معده تفاوت چشم گیری دارد. در آزمایش بر روی ادرار 21 فرد سالم، تنها 2 نمونه فاقد این پروتئین بودند؛ اما در ادرار 21 فرد مبتلا به سرطان معده فقط در 1 نمونه این پروتئین مق

...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکم بهمن ماه 1393

علائم آنفولانزا چیست؟ علائم آنفولانزا چیست؟

http://www.sinalab.net/images/upload/img/46995.jpg

اگر علائم آنفولانزا در شما آغاز شد باید چه كار كنید؟ علائم آنفولانزای خوكی تقریبا شبیه به علائم آنفولانزای معمولی فصلی است كه قبلا آن را تجربه كرده اید. بیماری یك تا دو روز پس از مواجهه شما با ویروس شروع می شود و ممكن است شما را ناگهانی تحت تاثیر

...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکم بهمن ماه 1393

در بیمارستان هرگز این کار را انجام ندهید! در بیمارستان هرگز این کار را انجام ندهید!

http://www.sinalab.net/images/upload/img/52009.jpg

اگر برای ملاقات یکی از عزیزان خود به بیمارستان میروید توصیه می شود که هرگز این کار را در بیمارستان انجام ندهید زیرا سریع بیمار می شوید. تحقیقات جدید نشان می‌دهد در صورتی که شما دست‌های خود را در بیمارستان بشویید با احتمال بیش‌تری میکروب‌ها و عوامل

...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکم بهمن ماه 1393

وقتی كودكتان دندان در می آورد چگونه به او كمك كنید وقتی كودكتان دندان در می آورد چگونه به او كمك كنید

http://www.sinalab.net/images/upload/img/54653.jpg

آیا كودكتان دندان در می آورد؟ آیا گریه های كودكتان شبها شما را بیدار می كند؟ برای اینكه متوجه شوید با لثه های دردناك كودكتان چكار كنید و چگونه از دندانهای تازه او مراقبت كنید این مطالب به شما كمك می كند. آبریزش دهان ، بی قراری و گریه كه در اثر دندان در آ

...ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکم بهمن ماه 1393

   

نظر شما در مورد جوابدهی به صورت آنلاین چیست؟

بسیار کابردی جالب است دسترسی نداریم فرقی ندارد
مشاهده نتایج

 

.::..::.